Rejestr Firm Pożyczkowych - czym jest?

niedziela, 5 lutego 2017

Różnego rodzaju pożyczki są najbardziej popularnym narzędziem finansowym. Założenie przedsiębiorstwa oferującego takie usługi nie wymaga jednak wielu formalności, dlatego też istnieje duża konieczność nadzoru nad takimi firmami.

Czym właściwie jest rejestr?

Rejestr Firm Pożyczkowych jest inicjatywą oddolną. Umożliwia on przedsiębiorstwom udzielającym pożyczki dokonanie bezpłatnego wpisu, dzięki któremu potencjalni klienci mogą sprawdzić, czy dana firma jest uczciwym pożyczkodawcą. Jest to nowe przedsięwzięcie, które wciąż się rozwija.

Rejestr Firm Pożyczkowych jest więc bazą danych dysponującą informacjami o prywatnych i publicznych przedsiębiorstwach zajmujących się udzielaniem pożyczek. Całe przedsięwzięcie nie ma na calu reklamowania lub polecania którejkolwiek z ofert. Umożliwia jednak łatwiejszy wybór najlepszej firmy i eliminuje nieuczciwe osoby działające w tej branży.

Przyczyny powstania Rejestru

Taka baza danych miała powstać już kilka lat temu. Miało to być przedsięwzięcie państwowe i również przez urzędników państwowych nadzorowane. Jednak wszystkie postulaty dotyczące tej sprawy zostały odrzucone. Ta sytuacja praktycznie wymusiła tą prywatną inicjatywę. Jest to pewnego rodzaju ochrona konsumentów, ale również przedsiębiorców przed nieuczciwymi przedsiębiorstwami. Firmy te w dużej mierze oferowały kredyty osobom bez zdolności kredytowej. Często oferowane są również warunki, które w jawny sposób szkodzą konsumentowi. Rejestr ten powstał wiec, aby zapobiegać takim przypadkom.

Rozwój internetu, mimo iż bardzo korzystny również przyczynił się do pojawienia się w sieci wielu oszustów. Pożyczki online stały się bardzo popularne. Jest to opcja prosta, która nie wymaga wielu formalności. Zdecydowana większość tych produktów oferowana jest przez uczciwych przedsiębiorców. Kredyt w tej formie jest, więc bezpieczny. Niestety zdarzają się również oszustwa, które najczęściej polegają na wyłudzaniu początkowej opłaty, która jest oczywiście bezzwrotna.

Rejestr Firm Pożyczkowych jest bez wątpienia bardzo potrzebny. Oszustwa finansowe czy wyłudzenia danych w obecnych czasach notuje się bardzo często.