Firmy pożyczkowe, parabanki i banki – czym się od siebie różnią te instytucje?

środa, 7 grudnia 2016

Na rynku finansowym istnieje wiele firm, które zajmują się udzielaniem pożyczek online. Decyzja należy do nas, z jaką firmą zechcemy podpisać umowę i dlatego warto byłoby przyjrzeć się bliżej tym instytucjom. Zanim przejdziemy do omówienia różnic pomiędzy nimi, skupmy przez chwilę uwagę na samej terminologii. Czy rozumiemy pojecie parabanki? W dowolnym tłumaczeniu można by określić te instytucje jako prawie banki lub niezupełnie banki, ponieważ cząstka para oznacza w tym konkretnym przypadku niespełna, niemalże, quasi.

Nie ulega więc wątpliwości, że parabanki proponują klientom podobny zakres usług do bankowych, jednak nie są sensu stricte bankami. Pomiędzy tymi instytucjami zachodzą duże różnice, które można by porównać do czekolady i wyrobu czekoladopodobnego. Niby to samo, ale przecież coś zupełnie innego.

Powróćmy, po tych wstępnych rozważaniach, do meritum zagadnienia i zastanówmy się, czym różnią się parabanki od banków. Podstawowe znaczenie mają w tym przypadku zarówno ceny oferowanych pożyczek, jak i ich bezpieczeństwo. I chociaż parabanki chciałyby być postrzegane jako banki, to tak naprawdę bankami nie są.

Firmy pożyczkowe udzielające pożyczek i zajmujące się obrotem pieniędzy, jeżeli nie są prawdziwym bankiem, nie mają prawa posługiwania się tym terminem w odniesieniu do swojej działalności. Co to oznacza? Oznacza to przede wszystkim, że tego typu instytucje dość sprytnie znalazły wyjście z tej sytuacji. Jeśli nie bank, to chociaż niby-bank, a to zawsze brzmi bardziej wiarygodnie dla potencjalnych klientów.

Pożyczki udzielane przez parabanki – zgodnie z prawem bankowym – nie mogą być nazywane kredytami. Byłoby to sprzeczne z obowiązującymi przepisami, a co za tym idzie, kredytów mogą udzielać wyłącznie banki. W umowie zawartej z parabankiem zaciągnięte pieniądze będą zawsze określane mianem pożyczki. Udzielane przez banki kredyty to po prostu pieniądze pochodzące na przykład z lokat.


Czy banki są bardziej bezpieczne niż parabanki? Z pewnością. Wynika to mianowicie z tego, że w przypadku banków, które są kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, dają one większą gwarancję bezpieczeństwa swojej wypłacalności oraz ochrony depozytów bankowych. Takiego zabezpieczenia nie posiadają parabanki.

Co więcej, banki są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, a to, w przypadku ogłoszenia upadłości przez bank, gwarantuje odzyskanie pieniędzy, czego nie można oczekiwać po parabankach. Złożone w nich pieniądze w żaden sposób nie są zabezpieczane, a więc tak po prostu każdy musi zdawać sobie sprawę z tego, że w kryzysowej sytuacji trzeba liczyć się z utratą pieniędzy.